Uz sākumlapu

Lielā orhideju lapa

Par šo vietni

Kailsune Ksiu

Laivošana

Indija

Vēlies atrakstīt?


 Informācija orhidejmīļiem-iesācējiem
no franču orhidejmīļu interneta vietnes


 

Visbiežāk sastopamās orhideju audzēšanas problēmas

(Šajā tabulā doti tikai iespējamie cēloņi un tā, protams, nepretendē uz visu risinājumu apkopojuma statusu)

 

Lapas

Simptomi Iespējamie iemesli Risinājumi

Lapas (ieskaitot tās, kuras atrodas auga augšdaļā) kļūst mīkstas un dzeltē, nesen izveidojušies tuberīdiji pārmērīgi krunkojas...

Sakņu puve, ko izraisījusi pārāk bieža laistīšana, pārāk zema temperatūra, sabojājies substrāts, pārāk liels pods Izņemt augu no poda, atbrīvot no visām sapuvušajām daļām, izmērcēt pretsēnīšu preparātā (Latvijas apstākļos mēs, piemēram, izmantojam Citrosepta (greipfrūta sēkliņu ekstrakta) šķīdumu 15 pil. uz 1l ūdens. Estere) un ļaut saknēm nožūt. Pārstādīt labi drenējošā substrātā, jaunā podiņā, kurā pēc lieluma precīzi ietilpst visas saknes (ne lielākā).

Iemācīties laistīt pareizā biežumā un sagādāt augam atbilstošu temperatūru (skat. informāciju par katru izplatītāko orhideju sugu šeit).

Monopodiālajām orhidejām (piem. falenopsim) apakšējās lapas dzeltē, sažūst un nokrīt.

 

Simpodiālajām orhidejām (piemēram, oncīdijām) vecie tuberīdiji zaudē lapas un sakrunkojas.

Normāls auga novecošanas process  

Augs lēnām nīkuļo, jau vairākus mēnešus nenotiek augšana

 

Pārāk neatbilstoši audzēšanas apstākļi Noskaidrot konkrētajam augam nepieciešamos augšanas apstākļus (temperatūru, gaismas daudzumu, u.t.t.) un tos nodrošināt
Augs tikko atvests no kādas tropu zemes un vēl pie mums nav aklimatizējies Apbruņoties ar pacietību, novietot augu vietā ar augstu gaisa mitrumu, bet ļoti uzmanīties ar laistīšanu - kamēr nav atsākusies augšana, tai jābūt ļoti skopai
Augu skārusi kāda slēpta slimība (sēnīte, vīruss, u.t.t.) Atbrīvoties no šā auga vai arī nodrošināt nepieciešamos piesardzības mērus, lai neaplipinātu citus augus*

Augs ir pie labas veselības, taču neaug

Augam ir miera periods Laistiet to retāk un pārtrauciet mēslošanu, līdz atsākas augšana

Uz lapām ir apaļas vai izplūdušas formas dzelteni plankumi (tajos izzudusi zaļā krāsa), bet lapu apakšpusē ir dūrienu pēdas

Augam ir uzbrucis kāds kaitēklis, kas dur un sūc sulu (bruņuts v.c.) Kārtīgi uzmaniet augu, lai parazīts neizplatās. (Mēs, ja tādus atrodam, augu izolējam un tos draņķus nolasām un iznīcinām ar rokām. Ir arī ķīmiski preparāti nopērkami, bet tos neesam lietojuši. Estere)

Uz lapām gan no virsas, gan no apakšas ir apaļi, mozaīkveida vai izplūdušas formas dzelteni plankumi (tajos izzudusi zaļā krāsa).

 

Nav dūrienu pēdu.

 

Vēlāk plankumi kļūst nekrotiski (brūni un sausi).

Šāda veida plankumus var izraisīt ķīmiska apstrāde, ko augs nepanes (piemēram, kāds pretsēnīšu preparāts vai insekticīds), uzturvielu trūkums vai arī vīruss Ja jaunajām lapiņām šādu plankumu nav, var domāt, ka tas nav vīruss. Augu kārtīgi uzmanīt.
Ja arī jaunās lapiņas parādās ar plankumiem, domājams, ka augam ir vīruss vai arī smaga uzturvielu nepietiekamība.

Vienīgais veids, kā uzzināt, vai augam tiešām ir vīruss, ir veikt vīrusa testu ar lapas gabaliņu (Diemžēl, Latvijā šos testus pārdošanā neesmu manījusi. Estere) Ja ir aizdomas vai pat apstiprinās, ka tas ir vīruss, atbrīvoties no auga vai vismaz to izolēt, nodrošinot visus piespējamos piesardzības mērus, lai izvairītos no citu augu inficēšanas*.

Caurumi lapās vai ziedu pumpuros Kāpuri, mazie gliemezīši vai kailgliemeži Kārtīgi pārbaudīt augu, lai atrastu kāpurus, ja tādi ir. Novākt tos ar rokām.

Uz 1 stundu vai ilgāk iemērkt auga podu ūdenī, lai izķertu iebrucējus.

Lapu gali brūnē un žūst Substrātā uzkrājušies sāļi, kas traucē saknēm pienācīgi uzsūkt ūdeni Kārtīgi izskalot substrātu zem remdena tekoša ūdens vai arī mērcējot. Iespējams - pārstādīt, ja substrāts ir pārāk piesātināts ar sāļiem.

Vienmēr laistīt augu bagātīgi, samitrinot substrātu līdz pašiem dziļumiem un ļaujot ūdens pārpalikumam iztecēt pa drenāžas caurumiem. Pieradināties katru ceturto reizi laistīt ar tīru ūdeni, lai izskalotu substrātu.

Laistāmais šķīdums ir pārāk bagāts ar sāļiem (par daudz kaļķa vai mēslojuma laistāmajā ūdenī) Samazināt mēslojuma koncentrāciju un/vai lietot citu ūdeni, kurā ir mazāk sāļu
Augam ir maz sakņu vai arī tās ir bojātas + sauss gaiss Pārbaudīt sakņu stāvokli, ja nepieciešams - pārstādīt. Ieteicams pārsegt augu ar caurspīdīgu polietilēna maisiņu, līdz atjaunojas saknes.
Substrāts, kas pārāk izžūst starp 2 laistīšanas reizēm Laistīt biežāk, lai substrāts pastāvīgi būtu nedaudz mitrs (bet nekad - piesātināts ar ūdeni)
Sēnīšu slimība (antraknoze) Veikt pretsēnīšu apstrādi
Lapu gali dzeltē, uz lapu malas parādās sarkanbrūns plankums Trūkst kalcija Katrā laistīšanas reizē dot augam kalciju ar laistīšanas ūdeni (laistīt ar krāna ūdeni, kas bagāts ar kalciju) vai ar mēslojumu (speciāls mēslojums nekaļķainam, mīkstam ūdenim), vai arī piejaucot substrātam dolomītu.
Brūns un mitrs bojājums, kas ātri palielinās (par vairākiem cm dienā), dažkārt sulojošs un ar nepatīkamu smaku Baktēriju infekcija Rīkoties ļoti ātri. Atbrīvot augu no visām infekcijas skartajām daļām, lai netiek inficēts viss augs. Piededzināt griezuma vietas ar kanēli. Pārstādīt jaunā podā un jaunā substrātā. Ļoti uzmanīties, lai neinficētu citus augus!
Balts, dažkārt brūns bojājums ar izteiktām robežām, nepalielinās.

Pēc kāda laika plankums kļūst bēšs un plāns, izskatās kā no papīra. No veselajiem audiem to norobežo izteikta melna līnija.

Lapu apdedzinājusi saule vai aukstums Tur neko nevar darīt. Nesmuki gan izskatās, bet nav bīstami, ja vien bojāta tikai kāda atsevišķa vieta.

Lai izvairītos no atkārtotiem bojājumiem, novietojiet augu ēnainākā vietā vai viegli noēnojiet logu. Nenovietojiet augu tiešā saulē, ja neesat to pieradinājis pakāpeniski (lapas uz tausti var būt siltas, bet nekad - karstas). Nepakļaujiet augu arī pārāk zemai temperatūrai.

Orhidejas viducis ir kļuvis mīksts un pelēcīgs, bojājums ļoti ātri izplatās un slikti ož.

Lapas krīt cita pēc citas.

Augšanas centra puve, ko izraisījusi baktēriju infekcija (droši vien ūdens ir palicis lapu rozetē pēc laistīšanas vai smidzināšanas) Atbrīvojiet augu no puves skartajām daļām, nogriežot līdz veselajiem audiem, pirms infekcija pārņēmusi visu augu. Auga augšanas zona būs zaudēta, atliek tikai cerēt, ka augs veidos sānu dzinumu.

Lai izvairītos no šīs problēmas, pēc katras laistīšanas izsusiniet ūdeni no lapu rozetes (Mēs to darām ar tualetes papīru vai dzēšlapu, bet parasti cenšamies, lai ūdens tur nemaz neiekļūtu... Estere).

Vispārēja pakāpeniska lapu dzeltēšana Bojātas saknes (tās jāpārbauda pirmkārt) Novākt sapuvušās saknes, pārstādīt jaunā substrātā un uzmanīties ar laistīšanu
Mikroelementu trūkums vai saindēšanās ar tiem, ja substrātam ir neatbilstošs pH Lietojiet pilnmēslojumu, kas satur mikroelementus un pieskaņojiet mēslojuma veidu ūdenim, ko lietojat.

Izmēriet pH šķidrumam, kas iztek no poda pēc mērcēšanas/laistīšanas (tam jābūt starp 5,5 un 6,5). Ja nepieciešams, labojiet to.

Nepietiekams mēslojums attiecībā pret gaismu Neaizmirstiet mēslot katrā laistīšanas reizē augšanas periodā. Mēslojuma daudzumam jābūt pieskaņotam gaismas daudzumam, ko saņem augs: ja tas saņem daudz gaismas (piemēram, siltumnīcā), palielināt mēslojuma koncentrāciju vai mēslošanas biežumu.
Mēslojumā ir pārāk daudz slāpekļa nitrātu formā Šobrīd nopērkams mēslojums, kurā slāpeklis ir gandrīz vienīgi nitrātu formā. Ilgstoši lietots, šāds mēslojums var izraisīt dzelzs uzsūšanas bloķēšanos, no kā augs pakāpeniski dzeltē.

Lai izvairītos no šīs problēmas, ieteicams katru 4. reizi pārmaiņus lietot ar urīnvielu vai amoniju bagātu mēslojumu (piemēram universālo mēslojumu zaļajiem augiem, kas bagātināts ar mikroelementiem). Ja dzeltēšana ir pastāvīga, ieteicama kūre ar minēto mēslojumu, līdz lapas atgūst normālo krāsu.

 
Lapas ir ļoti tumšas, kļūst arvien garākas un šaurākas, augs gan aug, taču nezied
Augs nesaņem pietiekami daudz gaismas. Tiek dots par daudz mēslojuma attiecībā pret gaismas daudzumu. Pakāpeniski pārvietot augu uz gaišāku vietu, ja iespējams - ar dažām stundām tiešas saules rudenī-ziemā. Dažām orhidejām patīk pavadīt vasaru ārā. Ievāciet informāciju.

Mēslojuma daudzumam ir jābūt pieskaņotam gaismai, ko augs saņem - ja tas saņem maz gaismas, samaziniet mēslojuma koncentrāciju vai arī mēslošanas biežumu.

Apakšējo lapu vai veco tuberīdiju dzeltēšana un zaudēšana, auga cers nekļūst biezāks Trūkst mēslojuma (slāpekļa trūkums) Mēslot mazās devās, bet katrā laistīšanas reizē augšanas perioda laikā (kad veidojas jaunie dzinumi, lapas, saknes vai ziedkāts)
Jaunās lapiņas veidojas plisētas (akordeona formā) Jaunā dzinuma veidošanās laikā substrāts bijis pārāk sauss Izmantojiet ļoti labi vēdināmu substrātu un augšanas periodā turiet to mitru, taču ne piesātinātu ar ūdeni. Hidrokultūra ir laba metode to orhideju audzēšanai, kurām ir tendence veidot plisētās lapiņas.
Lapiņas un sakņu gali iekrāsojas rozīgi Augs bijis pārāk spilgtā gaismā; dažām orhidejām tas var būt dabiskais tonis... Šis tonis kā tāds var neizsaukt bažas, ja vien pieskaroties lapas nav pārāk karstas. Regulāri kontrolējiet lapu temperatūru, lai izvairītos no apdegumiem.
Sīki violeti melni pigmentācijas plankumiņi (bieži katlejām, brasavolām) Reakcija uz lielu gaismas daudzumu, kas bieži saasinās, ja augs tiek turēts vēsumā  
Lapu apakšpuse izskatās sudrabota (tas var notikt arī ar pumpuriem un ziediem), uz auga ir tādi kā zīda pavedieni Uzbrukusi tīklērce Apstrādāt ar pretērcīšu preparātu (dikofolu vai kanēļa uzlējumu)
Sīki pūslīši uz lapām vai ziedkāta; uz auga ir sīki, apmēram 1,5-2mm gari iegareni, bēši kukainīši, kas ļoti ātri kustas. Pieaugušie insekti ir melni un spārnoti.

Iespējams, ka ziedi ir deformēti, vai arī ziedu pumpuri birst nost.

Tripšu uzbrukums Apstrādāt ar kādu sistēmisku insekticīdu (Eiropā atrodami, piemēram, Fipronil, Imidaclopride; pirmais no tiem varētu būt arī Latvijā. E.) vai vairākkārt apsmidziniet ar kanēļa uzlējumu...

Ļoti grūti no tripšiem atbrīvoties, jo kāpuri bieži vien ir labi paslēpušies

 

Lipīgi traipi uz lapām
Var liecināt par kāda duroša un sūcoša insekta uzbrukumu (bruņutis v.c.) Kārtīgi pārbaudiet augu un, ja atrodat kādu nelūgtu viesi, tieciet no tā vaļā
Baltas nogulsnes lapu "padusītēs", atrodami miltaini kukaiņi Uzbrukušas pūkainās bruņutis Ja uzbrucēju nav daudz, nolasiet tās ar rokām, ņemot talkā vates kociņu, kas piesūcināts ar spirtu*. Apstrādāt ar insekticīdu vai apsmidzināt ar 70% spirtu* smaga kaitēkļu uzbrukuma gadījumā.
(Man ar tik stipru spirtu būtu bail, droši vien pašķaidītu ar ūdeni līdz šņabja stiprumam... Pēc 10 dienām esot jāapstrādā atkārtoti. Un jāuzmana ilgākā laika periodā, lai tās draņķes neparādītos atkal. EB)
Nelieli nekustīgi ovālas formas brūni kukaiņi, 2-3 mm gari, uz lapu apakšas Bruņutis Ar rokām novākt iebrucējas, ņemot talkā vates kociņu, kas piesūcināts ar spirtu*. Apstrādāt ar insekticīdu vai apsmidzināt ar 70% spirtu* smaga kaitēkļu uzbrukuma gadījumā.
(Man ar tik stipru spirtu būtu bail, droši vien pašķaidītu ar ūdeni līdz šņabja stiprumam... Pēc 10 dienām esot jāapstrādā atkārtoti. Un jāuzmana ilgākā laika periodā, lai tās draņķes neparādītos atkal. EB)

Saknes

Simptomi Iespējamie iemesli Risinājumi
Pūst saknes Pārāk bieža laistīšana, pārāk zema temperatūra, sabojājies (sadalījies) substrāts, pārāk liels pods Izņemt augu no poda, atbrīvot no visām sapuvušajām daļām, izmērcēt pretsēnīšu preparātā un ļaut saknēm nožūt. Pārstādīt labi drenējošā substrātā, jaunā podiņā, kurā pēc lieluma precīzi ietilpst visas saknes (ne lielākā).

Iemācīties laistīt pareizā biežumā un sagādāt augam atbilstošu temperatūru (skat. informāciju par katru izplatītāko orhideju sugu šeit).

Sakņu gali nomelnē Laistāmais ūdens satur pārāk daudz sāļu vai kaļķa Samazināt mēslojuma koncentrāciju laistāmajā ūdenī, izmantot mazāk kaļķainu ūdeni
Apkārtējais gaiss ir par sausu Lokāli palielināt gaisa mitrumu
Trūkst kalcija Pievienot substrātam dolomītu vai arī izmantot mēslojumu vai ūdeni, kas satur kalciju (piemēram, krāna ūdeni)
Substrātā atrodas sīki gliemezīši vai arī zemes mušiņu kāpuri Pret gliemezīšiem: pilnībā iegremdēt podu ūdenī uz 1 stundu vai ilgāk un savākt iebrucējus. Vai arī novietot šampinjonu uz substrāta pēc laistīšanas un agri no rīta to novākt kopā ar gliemezīšiem.

Pret zemes mušiņām: ja to nav daudz, iznīcināt pieaugušās mušiņas ar mušķērāju augu (pinguicola) vai mušpapīra palīdzību. (Labi derot arī rasene Drosera capensis. E.) Ja mušiņu ir daudz - pārstādiet. (Mūsu pieredze - tās ātri vien okupē vienu podiņu pēc otra un cīnīties lokāli nav jēgas... E.)

Augs ir zaudējis saknes un, šķiet, nespēj izveidot jaunas, neskatoties uz daudzajiem glābšanas mēģinājumiem un pretsēnīšu apstrādi Fuzarioze Izmetiet augu
Sakņu gali izskatās apgrauzti Sīki gliemezīši vai kailgliemeži substrātā Pilnībā iegremdēt podu ūdenī uz 1 stundu vai ilgāk un savākt iebrucējus.

Tuberīdiji

Simptomi Iespējamie cēloņi Risinājumi
Tuberīdiji ir ļoti grumbaini, lapas izskatās raupjas, saknes sausas bet veselas Augs netiek pietiekami laistīts Laistiet biežāk. Laistiet bagātīgāk un ar pareiziem starplaikiem.
Tuberīdijs kļūst brūns un mīksts, sākot no lejas; process attīstās lēni Puve sēnīšu infekcijas rezultātā, ko veicina pastāvīgi pārāk mitrs substrāts Izņemt augu no poda, atbrīvot no visām sapuvušajām daļām, izmērcēt pretsēnīšu preparātā un ļaut saknēm nožūt. Pārstādīt labi drenējošā substrātā, jaunā podiņā, kurā pēc lieluma precīzi ietilpst visas saknes (ne lielākā).

Iemācīties laistīt pareizā biežumā un sagādāt augam atbilstošu temperatūru (skat. informāciju par katru izplatītāko orhideju sugu šeit).

Tuberīdijs kļūst brūns un mīksts, sākot no apakšas; process attīstās ātri Puve baktēriju infekcijas rezultātā Rīkoties ļoti ātri. Izņemt augu no poda, atbrīvot no visām sapuvušajām daļām, izmērcēt pretsēnīšu preparātā ar antibakteriālu iedarbību un ļaut saknēm nožūt. Pārstādīt labi drenējošā substrātā, jaunā podiņā, kurā pēc lieluma precīzi ietilpst visas saknes (ne lielākā).

Iemācīties laistīt pareizā biežumā un sagādāt augam atbilstošu temperatūru (skat. informāciju par katru izplatītāko orhideju sugu šeit).

Ziedi / ziedēšana

Simptomi Iespējamie cēloņi Risinājumi
Pieaudzis augs labi aug, taču atsakās ziedēt Pirmais iemesls ir gaismas trūkums Pakāpeniski pārvietojiet augu uz vietu, kur tas saņems vislielāko iespējamo gaismas daudzumu, neriskējot apdegt
Netiek nodrošināta nepieciešamā starpība starp dienas un nakts temperatūru Nodrošiniet 5-10 grādu starpību starp temperatūru dienā un naktī laikā, kad tiek ierosināta ziedēšana
Netiek ievērots miera periods Atsevišķām orhidejām nepieciešams miera periods bez mēslojuma, ar samazinātu laistīšanu vai pat bez tās un/vai vēsāku temperatūru, lai ierosinātu ziedēšanu. Noskaidrojiet, kā ir ar jūsu orhideju.
Nesen nopirktai orhidejai birst nost ziedu pumpuri Nepareizi uzglabāšanas apstākļi, pirms augu iegādājāties (it īpaši, ja pirkāt to lielveikalā); augs saņēmis aukstumu pārvadāšanas laikā Ja pērkat orhidejas lielveikalā, centieties "noķert" pieveduma dienu, lai iegūtu savā īpašumā svaigāku augu.

Lieciet augu kārtīgi iesaiņot, pirms izejat no veikala aukstā laikā.

Aukstā laikā neatstājiet augu neapsildītā mašīnā.

Ziedu pumpuri krīt augam, kas izveidojis ziedkātu pie jums mājās Izplatītākais iemesls ir gaismas trūkums pumpuru nobriešanas laikā.

Bet var būt arī citi cēloņi: augs ir pārāk jauns vai pārāk novājināts; nepietiekama laistīšana pumpuru veidošanās laikā; bojātas saknes; augs dabūjis aukstumu; pārāk pēkšņa audzēšanas apstākļu maiņa; auga tuvumā atrodas augļi; gaisa piesārņojums; augšanas vietā nav pietiekamas gaisa apmaiņas u.t.t.

Nodrošiniet augam vislielāko iespējamo gaismas daudzumu, to neapdedzinot.


Pārbaudiet, vai saknes ir labā stāvoklī. Ja jā, pumpuru veidošanās laikā laistiet nedaudz biežāk.

Raugieties, lai auga tuvumā nebūtu augļu, aerosolu, sildierīču, kas darbojas ar petroleju vai dabasgāzi.

Ja augi tiek audzēti nelielā, noslēgtā, norobežotā vietā, nodrošiniet tur vēdināšanu vismaz reizi dienā (īpaši - pirms nakts).

Kad pumpuri ir izveidojušies, centieties saglabāt pēc iespējas stabilākus apstākļus (temperatūru, gaisa mitrumu u.t.t.), līdz tie pilnībā izplaukst. Nepārvietojiet un negroziet podu.

Maz ziedu, tie ir mazāka izmēra nekā parasti Pārāk jauns augs Ļaujiet augam pieņemties spēkā
Augs ir novājināts, trūkst gaismas ziedēšanas ierosināšanas un pumpuru veidošanās laikā

Pakāpeniski palieliniet gaismas spilgtumu līdz maksimālajam, ko augs spēj panest

Nepietiekama kopšana, trūcis mēslojuma augšanas periodā Pārskatiet kopšanas apstākļus: pārbaudiet, vai saknes ir veselas, temperatūra piemērota, vai augs saņem pietiekami gaismas u.t.t.

Mēslojiet katrā laistīšanas reizē, kad augam ir augšanas periods (veidojas dzinumi, lapas, saknes vai ziedkāts).

Netiek ievērots miera periods Atsevišķām orhidejām nepieciešams miera periods bez mēslojuma, ar samazinātu laistīšanu vai pat bez tās un/vai vēsāku temperatūru, lai ierosinātu ziedēšanu. Noskaidrojiet, kā ir ar jūsu orhideju.
Uz ziedkāta ir lipīgs šķidrums Normāla parādība - izsvīduma veidošanās  
Duroša un sūcoša kaitēkļa uzbrukums (bruņuts u.t.t.) Kārtīgi pārbaudiet augu, iznīciniet uzbrucējus, ja tādus atrodat
Sīki, melni punktiņi uz ziediem Sēnīšu infekcija (Botrytis) Novāciet infekcijas skartos ziedus, samaziniet gaisa mitrumu, palieliniet vēdināšanu, izvairieties saslapēt ziedus
Mazi, caursīdīgi plankumiņi uz ziediem Tripšu uzbrukums: uz auga ir sīki, apmēram 1,5-2mm gari iegareni, bēši kukainīši, kas ļoti ātri kustas. Pieaugušie insekti ir melni un spārnoti. Apstrādāt ar kādu sistēmisku insekticīdu (Eiropā atrodami, piemēram, Fipronil, Imidaclopride; pirmais no tiem varētu būt arī Latvijā. E.) vai vairākkārt apsmidziniet ar kanēļa uzlējumu...

Ļoti grūti no tripšiem atbrīvoties, jo kāpuri bieži vien ir labi paslēpušies.

Uz ziediem ir marmora rakstus atgādinoši plankumi Vīruss Izmest augu vai arī nodrošināt piesardzības noteikumu ievērošanu*, lai neinficētu citus augus
Atsevišķi ziedi ir deformēti Jauns augs (pirmā ziedēšana) Ja tā ir pirmā ziedēšana, problēma var izzust pati no sevis nākošo ziedēšanu laikā
Pārējošs hormonāls disbalanss Pumpuru veidošanās laikā nelietot hormonus saturošus līdzekļus
Tripšu uzbrukums: uz auga ir sīki, apmēram 1,5-2mm gari iegareni, bēši kukainīši, kas ļoti ātri kustas. Pieaugušie insekti ir melni un spārnoti. Apstrādāt ar kādu sistēmisku insekticīdu (Eiropā atrodami, piemēram, Fipronil, Imidaclopride; pirmais no tiem varētu būt arī Latvijā. E.) vai vairākkārt apsmidziniet ar kanēļa uzlējumu...

Ļoti grūti no tripšiem atbrīvoties, jo kāpuri bieži vien ir labi paslēpušies.

Ziedi pastāvīgi ir deformēti Vīruss vai ģenētiska mutācija Izmest augu vai arī nodrošināt piesardzības noteikumu ievērošanu*, lai neinficētu citus augus
*Piesardzības noteikumi, kas jāievēro, ja ir aizdomas, ka augs inficēts ar vīrusu: izolēt augu, nomagāt rokas pēc pieskaršanās tam, nelietot tam izmantoto substrātu vai laistāmo ūdeni citiem augiem, kārtīgi dezinficēt pārstādāmos un griežamos piederumus.

Orhideju tabula

Mēslošana

Pieredze

Mitrs gaiss

Puķpodi

Identifikācija

Problēmas

Kaitēkļi, kaites

Hidrokultūra

Hidro - pieredze

Papildapgaismojums

Citi orhidejmīļi