Uz sākumlapu

Lielā orhideju lapa

Par šo vietni

Kailsune Ksiu

Meksikas kailsuns

Laivošana

Indija

Vēlies atrakstīt?


KĀ SAGATAVOT PUĶPODUS ORHIDEJĀM
no tā, kas trāpās pa rokai

CAURSPĪDĪGUS VAI NĒ?

Šis jautājums ir visaktuālākais attiecībā uz falenopšiem, kam saknēs arīdzan notiek fotosintēze. Starp orhidejmīļiem ir tādi, kas audzē caurspīdīgajos podiņos bez kašpo, to lieliski teorētiski pamatojot un gūstot labus panākumus, un tādi, kas audzē necaurspīdīgajos podiņos vai caurspīdīgajos, kas ievietoti necaurspīdīgos kašpo, to tikpat lieliski teorētiski pamatojot un gūstot tikpat labus panākumus. Katrā metodē ir savi plusi un mīnusi.

Personīgi mēs audzējam caurspīdīgos podiņos, kas ielikti necaurspīdīgos kašpo. Kāda jēga?
* Caurspīdīgos tikai tāpēc, lai varētu kontrolēt sakņu un substrāta stāvokli un precīzāk redzēt, vai podiņā vēl ir mitrums, t.i., jau jālaista vai vēl nē.
* Liekam iekšā kašpo:
1)lai orhideja būtu stabilāka (īpaši svarīgi veciem falenopšiem, kam tendence nosvērties uz vienu sānu - parasto caurspīdīgo pastmasas podiņu tādi gāž riņķī viens un divi);
2)bez tam, ja augu tur vasarā caurspīdīgā podiņā, tad mēdz darboties formula
saulīte + mitrums + mēslojums = aļģes.
Tas nozīmē, ka podiņš no iekšpuses kļūst zaļgans, tad - biezi zaļš un no caurspīdīga ar laiku pārvēršas par neestētiski necaurspīdīgu;
3)caurspīdīgā podiņā substrāts, īpaši - keramzīts, ātrāk sakarst, un karstā laikā tas var bojāt saknes; ja vēl podā ir pamatīgi mitrs, tad nav vairs tālu līdz sakņu sautējumam...

!!! Kašpo ņemam tik platu, lai starp to un podiņu būtu vieta gaisa cirkulācijai.

Bet kā tad ar fotosintēzi saknēs? Mūsu pieredze: falenopši šo jautājumu veiksmīgi atrisina paši - ja saulīte netiek klāt tām saknēm, kas atrodas substrātā, falenopsis minētās saknes izmanto ēšanai, dzeršanai un stabilitātes nodrošināšanai, t.i., lai substrātā turētos "kājās". Fotosintēzes darbiņam viņš izdzen gaisa saknes sev vajadzīgajā daudzumā. Un aug griezdamies un zied čakli.

Tātad - izvēle likt vai nelikt iekšā kašpo ir jūsu rokās, bet stādīt caurspīdīgā podiņā mēs tomēr ieteiktu jau minētā iemesla dēļ (kontrole).

* Par caurspīdīgajiem stikla podiņiem:
tie, protams, izskatās smuki un ir stabilāki nekā plastmasas, taču mēs tos nelietojam, jo:
- visiem, kurus esam redzējuši, ir problēmas ar drenāžu - mazs caurumiņš apakšā mūsuprāt nenodrošina pietiekami ātru un efektīvu ūdens atteci pēc mērcēšanas;
- problēmas ar sakņu ventilāciju, ko mazais caurumiņš apakšā nenodrošina nemaz, bet papildu caurumus tā vienkārši izdurt ar sakaitētu naglu (kā plastmasas podiņiem) nav iespējams...

KUR ŅEMT CAURSPĪDĪGUS PODIŅUS ORHIDEJĀM?

1. Nopērc
Ja agrāk caurspīdīgus plastmasas podiņus nopirkt bija gandrīz neiespējami, tad tagad tie atrodami ne tikai dārzkopības veikalos, bet pat lielveikalos. Dažkārt gan grūti atrast vajadzīgo izmēru, jo, piemēram, falenopšus jāstāda tāda izmēra podiņā, lai tajā smuki satilptu saknes, bet ne lielākā. Un tik mazus, lai derētu reanimētam falenopsim, kam saknes vēl nav īsti ataugušas, mēs veikalos neesam manījuši. Tur nopērkamie arī ne vienmēr der hidrokultūrai - par seklu.

2. Pagatavo pats!
Atkarībā no nepieciešamā platuma, mēs izmantojam dažādus lielveikalos nopērkamus pārtikas un dzērienu iesaiņojumus. Piemēram, caurspīdīgos spainīšus, kādos tiek tirgoti skābētie kāposti. Ja nevari ciest skābus kāpostus, vai arī ja tev jāpārstāda tik daudz orhideju, ka kāposti ēdienkartē jau piegriezušies, zini, ka paliela izmēra jau gatavus podiņus ir vieglāk nopirkt, nekā mazos vai garos. Tātad, ja ir vajadzīgs "normāls" paliels (salīdzinājumā ar, piemēram, tradicionālajiem falenopšu podiņiem) un caurspīdīgs puķpods, labāk to tomēr pameklēt veikalā jau gatavu un pēc tam ar tālāk aprakstītās metodes palīdzību sacaurumot.
Kā jau minējām, problēma ir mazie un hidrokultūrai piemērotie podiņi. Orhidejām, kuru audzēšanā izmantojam pushidroponisko metodi, podiņiem jābūt salīdzinoši gariem un šauriem (skat. sadaļā par hidrokultūru). Mūsu favorīti ir jogurta spainīši un dažāda izmēra ūdens pudeles, bet sīkpuķītēm - mazās sulas pudelītes (skat. zemāk, pēdējā bilžukā), kam nogriezta augšdaļa un atlikušais sacaurumots. Puķu mazuļu stādīšanai labi noder mazi jogurta trauciņi un plastmasas glāzītes. Atceries, ka svarīga ir podiņa stabilitāte. Taču šī problēma mazinās, ja grasies podiņu likt iekšā kašpo (dekoratīvajā traukā).

KĀ "KAUT KO" PĀRVĒRST PAR PODIŅU ORHIDEJAI?

Esteres metode:
1. Izēdu kāpostus.
2. Izmazgāju trauciņu.
3. Pa kluso nočiepju no vīra darbarīku kastītes štrumentu, kuru viņš sauc par "plaķenēm".
4. Turpat atrodu pamatīgi resnu naglu.
5. Plaķenēs satverto naglu kārtīgi sakarsēju virs gāzes degļa.
6. Duru caurumus trauciņā, ja vajag - naglu vēl kārtīgi pagrozot, lai caurumiņš lielāks.
7. Caurumus duru gan sānos, gan apakšā. Lielai daļai orhideju ir tā - jo lielāka ventilācija, jo labāk.
8. Vēlreiz kārtīgi izmazgāju trauciņu. Pardon, nu jau podiņu.
9. Stādu iekšā orhideju.

Uzklikšķini uz bildēm un palielini!

SVARĪGI!!!

Aizraujoties ar podiņu pagatavošanu, neaizmirsti:
* Labāk nepārstādi orhideju, kamēr tā zied! Ja nu vienīgi redzi, ka piemetusies sakņu puve vai kāda cita katastrofa. Bet šādā gadījumā ziedus labāk nogriezt, lai neatņem pēdējos spēkus.
* Stādi orhideju laikā, kad veidojas saknītes. Tad, pat, ja būsi pabojājis (-usi) esošās saknes, tūdaļ jau būs klāt jaunās, kas augu noturēs pie dzīvības.
* Pēc pārstādīšanas kādu laiciņu nemēslo. Skat. pamācības par dažādām orhideju sugām, ieejot no
orhideju kopšanas tabulas.

Tālāk >

Orhideju tabula

Mēslošana

Pieredze

Problēmas

Orhidārijs

Hidrokultūra

Blogs "Dienā"