Visām mūsu mājas orhidejām nepieciešams mitrāks gaiss par to, kāds tas parasti ir telpās ar centrālapkuri ziemā un arī sausā laikā vasarā. Diemžēl, ne visas orhidejas labi panes rasināšanu. Piemēram, falenopšiem tā var izrādīties liktenīga - ja ūdens iekļūst augšanas centrā un tur paliek, rezultāts mēdz būt letāls. Pārējās mēs šad tad rasinām.
Jāpiebilst, ka pārmērīgi sauss gaiss nepatīk ne tikai orhidejām, bet arī mūsu pašu ādai... Bet atgriezīsimies pie orhidejām:
Risinājums tehno stilā. Nopērciet gaisa mitrināšanas ierīci. Ja telpā, kurā uzturaties ilgu laiku, gaiss ir ļoti sauss, šāda ierīce nāks par labu ne tikai augiem, bet arī pašu ādai.
Risinājums visa dabiskā mīlētājiem. Vislabāk orhidejas turēt kopā ar citiem augiem, it sevišķi tādiem, kas izdzer, tātad arī iztvaiko daudz ūdens. Vai tiek audzēti ļoti mitrā augsnē vai ūdenī. Piemēram, ar dižmeldriem. Tie ir dabiski gaisa mitrinātāji.
Risinājums orhidejmīļiem. Lai orhidejām nodrošinātu mitrinātu gaisu pastāvīgi, novietojiet podiņus uz platiem traukiem, kas pildīti ar ūdeni. Tas nepārtraukti iztvaiko un orhidejas par to ir pateicīgas. Orhideju podiņiem noteikti jābūt ievietotiem kašpo (dekoratīvos podos bez cauruma), lai saknēm ar ūdeni nebūtu tiešas saskares, bet lapas pēc iespējas atrastos virs ūdens. Mēs sākumā izmantojām cepeškrāsns pannas, vislabāk - ar restīti grilēšanai. Pēc gada-pusotra pannas sāka rūsēt. Nu esam tās aizstājuši ar platiem stikla un plastmasas traukiem. Tos ir ļoti viegli notīrīt, un, kas būtiski, tie nerūsē... Galvenais, lai jūs neaizmirstu pastāvīgi papildināt traukā ūdeni un laiku pa laikam izmazgāt, lai nepieglumē un nesāk nepatīkami ost. Tālākais noformējums jau pašu ziņā. Citi tur traukos, kuros ūdens uzliets uz keramzīta, bet mēs tajā nesaskatām nekādu jēgu. Bez tam, bez keramzīta ir vieglāk iztīrīt. Taču, ja patīk...
Risinājums orhimaniakiem. Un visbeidzot, ja orhideju audzēšanas "vīruss" jums no akūtas formas pārgājis hroniskā un mājās sāk ieviesties aizvien vairāk savvaļas orhideju, varbūt pienācis laiks padomāt par orhidārija iekārtošanu ?
Kuru no gaisa mitrināšanas paņēmieniem izmantojam mēs?
Paplātes vairs nelietojam, taču lielākā daļa orhideju uz mūsu palodzēm aug hidrokultūrā, un no rezervuāriem zem podiņiem mitrums tiek arī apkārtējam gaisam. Savukārt, gaisa mitrinātāji, kas uzstādīti pie orhidārijiem, pie viena mitrina gaisu arī visā telpā :)