Informācija orhidejmīļiem-iesācējiem
no franču orhidejmīļu interneta vietnes
Orhideju ienaidnieki
(Šeit dots pavisam īss ieskats šajā tēmā. Patiesībā gan kaitēkļu un slimību (diemžēl), gan metožu cīņai pret tiem (par laimi) ir daudz vairāk. Uztveriet to kā papildinājumu daudz plašākajam tēmas izklāstam, kas atrodams ŠEIT. EB)
1)
Kaitēkļi
Tāpat kā citiem augiem, arī orhidejām mēdz uzbrukt dažādi kaitēkļi. Parasti to parādīšanos veicina orhideju kopšanā pieļautās kļūdas vai slikti augšanas apstākļi.
Tātad, šeit būs šo naidnieku saraksts, kā arī piemērota metode, lai tiktu galā ar katru no tiem. Uzmanieties, lai nekad neveiktu šo apstrādi tiešā saulē un vienmēr darītu to, kad augs ir mitrs. Nekad neveiciet procedūras "uz dullo", vienmēr ievērojiet kaitēkļu iznīcināšanas līdzekļu lietošanas pamācību.
Bruņutis
Pie šiem kukaiņiem pieder gan pūkainās bruņutis, gan parastās.
Vienas izskatās kā noklātas ar pūkām vai vilnu, bet otras sedz cietas brūnas bruņas. Bruņutis ir aptuveni 1-2 mm garas. Bieži vien tās atrodamas lapu apakšpusē vai arī žāklītēs. Lielu daļu dzīves tās pavada, piestiprinājušas lapām un nekustīgas, sūcot augu sulu.
pūkainā bruņuts |
Ko darīt
1/Ja to nav daudz, pietiek tās noņemt ar vati, kas piesūcināta ar dedzināmo spirtu un ūdeni.
2/Ja tās uzbrukušas lielā skaitā, izmantojiet piemērotu aerosola veida insekticīdu vai arī kādu sistēmiskas iedarbības insekticīdu, kas satur imidaclopride (tādi nopērkami, piemēram, Francijā, bet par Latviju neesmu pārliecināta, būs jāpapēta... EB). Pievienots laistāmajam ūdenim, šāds preparāts iekļūst augā un izplatās ar auga sulas palīdzību, tādējādi iedarbība ilgst vairākas nedēļas.
|
|
Tīklērces
sauktas (laikam - kļūdaini) arī par sarkanajiem zirnekļiem
Šie zirnekļveidīgie attīstās siltā un sausā vidē un bieži parādās, ja gaisa mitrums nav pietiekošs (<50%).
Ar neapbruņotu aci paši kaitēkļi nav saskatāmi, taču to klātbūtne pamanāma pēc smalkajiem, sudrabainajiem tīkliem uz lapām.
|
Ko darīt
1/Paaugstināt gaisa mitrumu, smidzināt lapas (ja orhidejas suga to ļauj), īpaši rūpīgi to darot lapu apakšpusē, jo šie parazīti šausmīgi baidās no ūdens!
2/Apsmidzināt augu ar kādu specifisku pretērcīšu preparātu uz dikofola bāzes.
3/Profilaksei pret to atkārtotu parādīšanos atcerieties uzturēt pietiekami augstu gaisa mitrumu!
Uzmanieties, tīklērces nav kukaiņi, bet gan zirnekļveidīgie. Tātad tās ir nejūtīgas pret parastajiem insekticīdiem. Pat vēl ļaunāk - imidaclopride palielina to vairošanās apjomus 5 reizes!
|
|
Tripši
1-3 mm gari kukaiņi brūnā vai melnā krāsā, pēc formas šauri un gari. Tripši uzbrūk ziediem un lapām. Pieaugušam kukainim ir spārni.
Tie izraisa "korķa plankumu" - bēšu, sausu plankumu veidošanos uz lapu un ziedu apakšējās virsmas. Tripši var būt atbildīgi arī par pumpuru nobiršanu.
|
Ko darīt
Apsmidzināt ar piemērotu insekticīdu, īpaši rūpīgi - lapu apakšpusi.
Novietot lipīgus slazdiņus (mušpapīru?), lai notvertu pieaugušos eksemplārus.
|
|
Gliemji un kāpuri
Tie parādās galvenokārt uz orhidejām, kas pavada vasaru laukā, bet sīki gliemezīši atrodami arī kompostā.
|
Ko darīt
Lielajiem gliemežiem un kailgliemežiem pietiek ar pretgliemju ēsmu.
Sīkajiem gliemezīšiem, kas slēpjas substrātā, pietiek ar dažām burkāna ripiņām (daži izmanto arī citus dārzeņus un salātus, kā arī šampinjonus... EB), kas pa nakti atstātas uz substrāta pie auga. Gliemji zem tām piemigs un no rīta jūs vienkārši "novāksiet ražu", savācot burkāna ripiņas...
Kas attiecas uz kāpuriem, te labākā metode ir atrašana un nolasīšana ar rokām. Tie izlien galvenokārt naktī, tāpēc meklējiet vien rokā savas kabatas baterijas!
|
|
|
2)
Slimības
It kā ar kaitēkļiem vien jau nebūtu gana, diemžēl orhideju ienaidnieku sarakstam nākas pievienot arī mikroskopiskus postītājus, kas sagādā ne mazākus zaudējumus.
Vīrusi, baktērijas un sēnītes ir tikpat nopietns drauds kā kaitēkļi, par kuriem rakstījām pirmajā daļā!
Lūk, dažu šo neredzamo ienaidnieku īss saraksts:
Botrytis - parazitāra sēne, kas izraisa pelēko puvi
Plašāk pazīstama kā pelēkās puves izraisītāja, šī sēne īpaši uzbrūk ziediem. Tā izplatās vispirms caur saknēm, tad nokļūst līdz ziediem, uz kuriem parādās pelēkbrūni plankumi.
Botrytis attīstās, kad ūdens pārāk ilgi krājas uz ziediem, piemēram, pārāk augsta gaisa mitruma gadījumā un pie nepietiekamas ventilācijas.
Ko darīt
1/ Vispirms - nogriezt slimības skartos ziedus
2/Izolējiet inficēto augu no pārējiem, novietojiet to labi vēdināmā telpā
3/Apsmidziniet ar pretsēnīšu līdzekli, kas iedarbojas pret puvi
4/Ierīkojiet ventilācijas sistēmu, lai nepieļautu mitruma uzkrāšanos, samaziniet gaisa mitrumu un centieties nesaslapināt ziedus
|
Phytophtora
Phytophtora vai melnā puve izraisa plankumus uz lapām vai tuberīdijiem. Tā ir ļoti izplatīta katlejām. Ja sēne netiek apkarota, drīz vien tā pārņem visu augu.
Phytophtora attīstās, kad augs tiek turēts pārāk mitrs pie pārāk zemas apkārtējās temperatūras.
Ko darīt :
1/Nogriezt skartās lapas
2/Izolēt slimo augu
3/Visu augu apsmidzināt ar pretsēnīšu līdzekli
4/ Turēt augu siltumā un samazināt laistīšanas biežumu
|
Erwinia :
Šī bīstamā baktērija izraisa pēc skata mitru brūnu plankumu parādīšanos uz lapām. Šie plankumi pakāpeniski izplatās pa visu lapu.
Dažās dienās infekcija pārņem visu augu un izraisa tā nāvi.
Ko darīt
1/Ja infekcija ir jau lielā mērā pārņēmusi augu, tas jāiznīcina.
2/Ja infekcija ir sākumposmā, nogrieziet skartās lapas un dezinficējiet griezuma vietu ar vara sulfātu.
|
Vispārēji piesardzības noteikumi auga slimības gadījumā:
Lai izvairītos no slimības izplatīšanās, ir nepieciešams ievērot dažus higiēnas noteikumus:
1/ Pēc slima auga apkopšanas, pirms ķeraties pie nākamā auga, noteikti rūpīgi nomazgājiet rokas.
2/
Kārtīgi sterilizējiet savus darbarīkus (šķēres, skalpeli, nazi, žiletes u.t.t.) pēc katras lietošanas (t.i. katra auga; es cenšos dezinficēt pēc katra iegriezuma, lai, ja augam ir kāda infekcija, no slimajiem audiem to neienestu veselajos. EB). Sterilizēšanai varat instrumentus uz vismaz 15 minūtēm iemērkt 70 % spirtā, pēc tam apdedzinot ar uguni.
3/ Atcerieties pietiekami regulāri notīrīt visus traukus un paliktņus (keramzīta toveri, darba virsmas u.t.t.).
4/ Pārstādot dezinficējiet vietas, kur nogriežat kādu sakni, kā arī dezinficējiet puķpodus, ja izmantojat tos atkārtoti.
Iesaku jums šim nolūkam izmantot kādu līdzekli, kam vienlaikus ir gan baktericīda, gan pretsēnīšu iedarbība. Varat apstrādāt saknes arī ar kanēļa pulveri. |
Sastādījis Aymeric 10.02.2003 (vēlāk papildinājusi Loransa)
|