Uz sākumlapu

Lielā orhideju lapa

Par šo vietni

Kailsune Ksiu

Meksikas kailsuns

Laivošana

Indija

Vēlies atrakstīt?


KĀ NOFOTOGRAFĒT PUĶI?
Daži elementāri padomi (no pieredzes - gan savas, gan citu...)

Šī sadaļa domāta tiem mūsu mājas lapas apmeklētājiem, nē, vairāk nekā apmeklētājiem - dalībniekiem, kuri sūta pašu uzziedinātu orhideju bildes, taču... mocās, lai puķes nofotografētu. Un pēc tam es mocos, lai no šīm bildēm izvilktu kaut ko, ko var apskatīt arī citi. Par to nav jākaunas vai jāapvainojas (uz sevi, mani, fotoaparātu...) - gluži tāpat kā orhideju audzēšanā, arī fotografēšanā mēs katrs kādreiz esam bijuši iesācēji, bet ar laiku, cītīgu fotografēšanu, t.i. pieredzi, kā arī padomiem no malas sākam (cerams) fotografēt nedaudz labāk. Kā varat pārliecināties, arī mani bilžuki mūsu ģimenes mājas lapā ir tālu no pilnības...

Šie, kā saprotat, būs diletanta padomi citiem diletantiem... Runāsim par fotografēšanu ar "ziepju trauku" jeb digitālo kompaktkameru automātiskajā režīmā.
Kāpēc ne par spoguļkamērām? Tāpēc, ka, ja cilvēks tādu zvēru ir iegādājies, parasti viņš ir arī iepazinies ar lietošanas īpatnībām :)))) Nu, vismaz ar laiku. Patiesībā pati vēl esmu procesā - mācos ar šādu kameru apieties un citus pamācīt man vēl tā kā stipri par agru :)))) Varu vienīgi pateikt, ka noderētu labs makro objektīvs un statīvs vai kāds cits atbalsta punkts, lai kamera ne drusciņas neizkustētos.

Kāpēc automātiskajā režīmā? Kā jau rakstīju, šie ir vairāk pieredzējuša diletanta padomi mazāk pieredzējušiem diletantiem, un "mūsu brāļi un māsas" pārsvarā fotografē automātiskajā režīmā. Pasakiet vēl, ka nē!

Un vēl - šeit, protams, papļāpāsim par bildēšanu mājas apstākļos un ar "ziepjutraukā" iebūvēto zibspuldzi, pieņemot, ka, ja esat nonācis līdz ārējām zibspuldzēm, studijai un studijas gaismām, jums ir arī apjausma, kā ar to visu apieties. Tādā gadījumā šī mūsu mājas lapas sadaļa gluži vienkārši nav domāta jums...

Estere


1.problēma Puķe sanākusi galīgi tumša!!!
Parasti šādam konstatējumam ir arī otrā daļa: "Bet logs (lampa, saule...) aiz tās gan gaišs..."
Tas izskatās aptuveni šādi:


Vaina ir bēdas izklāsta otrajā daļā. Franču vārdā šī parādība tiek saukta par kontržūru, bet latviski - par pretgaismu. T.i., aiz fotografējamā objekta atrodas kāds pietiekami spilgts gaismas avots, piemēram, kā šajā gadījumā, logs. Tad fotoaparāta sensori bildes gaišumu pieregulē pēc šīs gaišākās vietas, t.i., loga, bet pārējais paliek tumsā. Sensori jau nezina, ko īsti mēs fotografējam, un ka puķe ir svarīgāka par to logu :) Sensori saprot tikai, cik tumša vai gaiša ir attiecīgā vietiņa.

Ko darīt?
Visabāk dienas gaišākajā daļā (brīvdienās...) novietot puķi tā, lai varētu nofotografēt no gaismas puses. Es iebāžu galvu ar visu fotoaparātu starp puķi un logu vai vismaz mēģinu no sāniem, perpendikulāri gaismai. Bet mūsu dzīvoklī ir ļoti platas palodzes, kas šajā gadījumā palīdz...



Ja tas nav iespējams, meklējiet fotoaparāta iestatījumos un pogās kaut ko, kas saucas "backlight", "backlight on" vai kā tamlīdzīgi. Šis "piegaismojums" ļaus puķi nofotografēt arī pretgaismā, kaut bildes dabiskums no tā zaudēs un loga stiklā vai uz puķes var parādīties bildei gluži nevajadzīgi atspulgi.

Lūk, analoģiski kadri "kontržūrā", tikai bez un ar "backlight".



Ja "piegaismu" neatrodat, var arī izmantot parasto zibspuldzi, kaut ko, kas varētu saukties "forced flash" jeb kaut kā tamlīdzīgi, jo zibspuldzes nepieciešamību aparāts arī nosaka pēc gaišākās vietas, šajā gadījumā - loga. Un no laba prāta šajā situācijā zibināt, iepējams, nemaz negribēs. Ar zibspuldzi gan sanāk visādi nesakarīgi atspīdumi, ēnas un nedabiskas krāsas, bet sliktākajā gadījumā var iztikt.



Ja iegūtais rezultāts izskatās aptuveni šādi, zibspuldze izrādījusies krietni par spēcīgu dotajai situācijai - bilde pārgaismota. Šādā gadījumā vienkārši atgriezieties pie pirmā padoma :)


Var arī mēģināt tumšu bildi gaišināt uz datora, un zināmās robežās tas arī izdodas, taču parasti tas notiek uz kvalitātes rēķina...


Mazs knifiņš
Pretgaismu
varam arī izmantot savā labā - nofotografēt ziedu tā, lai gaisma spīdētu tam cauri. Tik jāuzķer īstais leņķis... Tā var iegūt ne gluži "normālus", taču interesantus bilžukus.
Piemēram:




2. problēma
Bilde sanākusi "nekāda"- tāda kā "graudaina", neskaidra, patumša, nedaudz neasa, brūngana vai dzeltenīga...
Tas izskatās aptuveni šādi:


Šajā gadījumā jūsu acij droši vien ir licies, ka ir gana gaišs, taču fotoaparātam pietrūcis gaismas, lai kadru kārtīgi eksponētu. Ja jūs mēģinātu šādi nobildēt nevis rāmi stāvošu augu, bet kādu kustīgāku objektu, piemēram, savu suņuku, rezultāts būtu vēl bēdīgāks - pamatīgi izplūdusi bilde.
Pat pēc tradicionālās žiglās apstrādes uz datora - gaišināšanas, asināšanas - šāda bilde neko labi neizskatās.

Ko darīt?
Vislabāk ir sagaidīt nākamo dienu vai kādu brīvdienu, kad laukā ir gaišs, un gaišākajā dienas laikā mēģināt puķi bildēt dabiskajā dienasgaismā, kā norādīts 1. problēmas aprakstā augstāk. Vai arī ņemt talkā zibspuldzi (arī skat. augstāk).


3. problēma
Bilde izplūdusi, nav asuma
Fotografējot, it īpaši bez zibspuldzes un ne gluži ideālos gaismas apstākļos, ir svarīgi neizkustēties. Tikko izkustamies paši vai arī kustas augs (piemēram, ja gadījies tam pieskarties vai arī, ja bildējat laukā, vējiņā), rezultāts var sanākt šāds:


Ko darīt? Vislabāk, protams, ja jūsu rīcībā ir statīvs. Man nav, tādēļ cenšos izlīdzēties ar visu, kas pa rokai. Var fotografējot atspiest galvu, elkoni, aparātu... pret kādu stabilu virsmu - palodzi, logu, skapīti, speciāli sakrautu grāmatu kaudzi - lai iegūtu stabilu atbalsta punktu.


4. problēma
Apkārt puķei bilde ir asa, bet pati puķe pēc cūcības likuma - miglaina!!!
Visdrīzāk te būs viena no divām kļūdām:

I. Esat objektīvu pārāk pietuvinājis (-usi) fotografējamajam objektam. Gribējās kā labāk... Taču acīmredzot jūsu fotoaparāts šādam makro nav gatavs.


Ko darīt? Vislabāk - izlasīt fotoaparāta lietošanas pamācību. Parasti tajā norādīts, kāds ir minimālais attālums līdz objektam, fotografējot makro (super tuvplānus). Dažam tas ir vien pāris cm vai pat mazāk, citam - 10-15 cm un vairāk. To tad arī vajadzētu ņemt vērā, fotografējot tuvplānus. Varbūt arī, ka, lai fotografētu ar makro, bija jānospiež kāda īpaša podziņa vai jāveic kāds iestatījums... Katram aparātam savādāk, tāpēc vienīgais padoms - izlasiet jau pieminēto lietošanas pamācību. Pretējā gadījumā aparāts vienkārši fokusējas uz objektiem, uz kuriem tas VAR nofokusēties.

Ja nu tomēr gribas to supertuvplānu, ko ar jūsu kameru nav iespējams uztaisīt, rīkojieties viltīgāk - iestatiet aparātu uz maksimālo rezolūciju, nofotografējiet kvalitatīvi, labā gaismā, neizkustoties utt., cik tuvu nu kamera ļauj, bet pēc tam uz datora izkadrējiet un pievelciet nedaudz tuvāk digitāli. :)


II. Fotoaparāts ir nofokusējies nevis uz puķi, kā vēlaties jūs, bet gan uz kaut ko pirms, aiz, virs, zem vai blakus puķei. Piemēram, šajā bildē - uz sienu un aizkariem, bet pati puķe - pilnīgā miglā:


Ko darīt?
Katram fotoaparātam tas notiek savādāk - monitorā vai actiņā parādās kvadrātiņi, punktiņi, bultiņas vai kas cits, kam pēc ražotāju domām, vajadzētu ļaut jums skaidri saprast, uz ko aparāts konkrētajā brīdī ir nofokusējies. Vienkārši pievērsiet tam uzmanību un, ja nepieciešams - pārfokusējiet. Visbiežāk tas veicams, piespiežot fotografēšanas pogu (slēdzi) līdz pusei. Tad notiek fokusēšanās, ko dažkārt, ja vien neesat atslēdzis visus trokšņus, pavada attiecīgais skaņas signāls, un, ja redzat, ka aparāts nofokusējies tur, kur vēlaties jūs, neatlaižot spiediet pogu līdz galam. Vajadzētu sanākt. Ja nē - ielūkojieties lietošanas pamācībā :)


5. problēma
Daļa puķes izskatās labi, bet pārējās vietas - pārāk tumšas.
Visdrīzāk, ka esat puķi nofotografējis (-usi) tiešā saulē. Tādā gadījumā fotoaparāta sensori gaišumu pieregulējuši pēc gaišākajām (saules apspīdētajām) vietām, bet viss, kas ir ēnā vai vismaz uz ko nekrīt tieši saules stari, var izrādīties par maz izgaismots. Gaišinot bildi ar datoru, tumšās vietas izdodas normalizēt, taču tad gaišākās kļūst pārgaismotas.

Ko darīt? Vislabāk pagaidīt kādu mākonīti vai puķi fotografēšanai novietot ļoti gaišā vietā, taču ne tiešā saulē.


***

Loģisks jautājums - kāpēc mūsu mājas lapā bildes ir tik gaišas?
Atbilde: tāpēc, ka lapa tiek veidota, raugoties vecā parauga monitorā (biezajā), kas parasti ir spilgtāki, piesātinātākām krāsām. LCD monitorā rezultāts tiešām izskatās krietni blāvāks - paši savu lapu nepazīstam! Pēdējā laikā gan paskatāmies arī uz laptopa, kas tur galu galā ir sanācis... un gaišumu nedaudz piekoriģējam. Taču dažkārt piemirstas...


Nu, ko - lai veicas noķert labus kadrus!

Orhideju tabula

Orhideju tabula

Mēslošana

Pieredze

Problēmas

Orhidārijs

Hidrokultūra

Blogs "Dienā"