Uz sākumlapu

Lielā orhideju lapa

Par šo vietni

Kailsune Ksiu

Meksikas kailsuns

Laivošana

Indija

Vēlies atrakstīt?


KĀ PAŠAM UZZIEDINĀT CIMBĪDIJU?

Autors: Žans Fransuā (Jean François)


Lai piedabūtu cimbīdiju no jauna uzziedēt, nepietiek ar pamatīgu lapu kušķi. Ir jāatgādina, ka, lai arī cimbīdijas ir izturīgi augi, lai tās varētu ziedēt un mūs sajūsmināt ar saviem iespaidīgajiem ziedkātiem, jāievēro noteiktas prasības.

Šodien es pastāstīšu tikai par cimbīdiju hibrīdiem, jo tie ir visizplatītākie tirdzniecībā.

Tomēr vispirms daži vārdi par dabā sastopamajām sugas cimbīdijām. Tās tiek iedalītas 3 kategorijās: cimbīdijas, kam nepieciešams silts, mērens un vēss klimats. Tās ir samērā populāras, tāpēc par katru no šīm kategorijām viegli atradīsiet rakstus un audzēšanas padomus (EB piebilde: tikai ne latviešu valodā; meklējiet internetā angļu vai citās mēlēs...).

Kas attiecas uz cimbīdiju hibrīdiem, tad parasti mēs nezinām viņu vecākus, tādēļ ir problemātiski precīzi noteikt katram augam nepieciešamos audzēšanas apstākļus.

Taču pastāv veids, kā viņas iedalīt 3 audzēšanas veidu grupās: pēc lapu platuma:

1) Augi ar platām lapām.
Lapas ir garas, salīdzinoši cietas, var būt garākas par metru. To platums ir vismaz 2,5-4 cm. Ziedkāti ir spēcīgi, vertikāli, ar lieliem, vaskainiem ziediem. Tieši tos mēs varam nopirkt puķu veikalos nogrieztā veidā. Tuberīdiji ir lieli un labi veidoti. Šie iespaidīgie augi reti sastopami tirdzniecībā, ja neskaita specializētās tirdzniecības iestādes. (EB: Latvijā šādas cimbīdijas šad tad var nopirkt Depo un arī citur. Izmēri tiešām nav maziņie...).

2) Augi ar vidējām lapām.
Lapas ir aptuveni 60 cm garas un 2-2,5 cm platas. Ziedkāti parasti ir vertikāli un tiem bieži nepieciešama stute.

3) Augi ar šaurām lapām.
Parasti lapu garums nepārsniedz 50 cm, bet platums – 2 cm. Ziedkāti visbiežāk ir nokareni. Šī veida cimbīdijas tikai nesen parādījušās nespecializētajā tirdzniecībā.

Vispārīgā veidā varam teikt, ka, jo platākas ir lapas, jo lielākas temperatūras izmaiņas augs pacieš. Savukārt, jo šaurākas lapas, jo vairāk augs mīl siltumu.

Kādi audzēšanas noteikumi jāievēro, lai palielinātu savas izredzes ieraudzīt cimbīdiju uzziedam no jauna?

1) TEMPERATŪRAS SVĀRSTĪBAS
Lai varētu atkārtoti skaisti uzziedēt, cimbīdijām ir absolūti nepieciešamas lielas temperatūras svārstības (diennakts un gadalaiku svārstības – EB), vismaz par 10°C, līdz pat 15°C. Piemēram, ja mēs ņemam par ģeogrāfisko paraugu Parīzi, vienkāršākais un drošākais veids, kā nodrošināt šīs temperatūras svārstības, ir pēc iespējas ilgāk turēt cimbīdiju laukā, rēķinoties, protams, kā jau iepriekš minēts, ar lapu platumu.

2) MINIMĀLĀS TEMPERATŪRAS PERIODS
Cimbīdijām jāsagādā pamatīgs vēsumiņš 2-3 dienas ilgi. Temperatūrai jāpazeminās pakāpeniski, un, ja augs atrodas ārā, par to rūpējas pati māte daba. Tas, cik lielam šim vēsumam jābūt, ir atkarīgs no auga tipa. Neliels atgādinājums: jo platākas lapas, jo lielāks vēsums cimbīdijai nepieciešams.

Cimbīdijas ar platajām lapām: 3°C-0°C
Cimbīdijas ar vidējām lapām: 5°C-0°C
Cimbīdijas ar šaurajām lapām: 10°C-5°C

Ziemu cimbīdijas var pavadīt labi gaišā telpā, kas pasargāta no sala, ar temperatūru 10°C, maksimāli 15°C.

3) SVARĪGS IR APGAISMOJUMS
Kad augs novietots ārā, tam jāsaņem rīta saule, un podam nevajadzētu atrasties uz zemes (acīmredzot gliemju un citu kaitēkļu dēļ, lai gan audzētāji bieži šo noteikumu neievēro... EB).

4) LABA VĒDINĀŠANA
Augus vienmēr jānovieto tā, lai ap tiem būtu maksimāla gaisa cirkulācija. Izvairīties no pārāk noslēgtām vietām.

5) ŪDENS UN BARĪBA
Cimbīdijas ir gardēdes. Jo lielāks augs, jo vairāk tam nepieciešams ūdens un mēslojuma. Varat novietot zem poda lielāku bļodiņu. Kad atsākas augšana, laistīšana un mēslojuma padeve notiks no šī trauka, taču bez pārmērībām un ievērojot auga vajadzības. Laistīšanai labi der krāna ūdens, jo cimbīdijām nepieciešams kaļķis. Jāmēslo būs vismaz katru otro nedēļu. Starp laistīšanas reizēm bļodiņai ļaut iztukšoties un uz dažām dienām palikt sausai. Lieliski piemērots ir mēslojums 20-20-20 (skat. sadaļu par mēslošanu - EB) attiecībā 2 grami uz litru ūdens (citām orhidejām visbiežāk – 1 grams). Rudenī un tad, ja regulāri līst, ņemt nost bļodiņu un mēslojumu (kas bagāts ar kāliju) pēc lietusgāzes var uzliet tieši uz substrāta.

Ziemā vairs nelaistīt, līdz parādās ziedkāta aizmetnis, kas arī ir visa šā garumgarā apraksta mērķis.

Kā ar laistīšanu un mēslošanu rīkoties, kad augs zied? Augs jānovieto vēsā telpā (15°C), kārtīgā gaismā. Laiku pa laikam augu pagrozīt attiecībā pret logu. Novietot zem poda bļodiņu, jo ūdens trūkums ziediem var izrādīties liktenīgs un ziedēšana var nenotikt vai arī būt īsāka. Bagātīgu un krāšņu ziedēšanu nodrošinās mēslojums, kas bagāts ar kāliju.

Ja vēlaties priecāties par mājās izplaucētiem cimbīdiju ziediem, atcerieties, ka nedrīkst augu pārvietot, pirms pumpuri nav atvērušies, jo šādā gadījumā augs tos var nomest (ne jau visos gadījumos, bet tomēr... EB) un visa 10 mēnešus ilgā un rūpīgā kopšana būs bijusi veltīga. Augs jānovieto vēsā vietā, nekad ne tiešā ieslēgtu radiatoru tuvumā. Neaizmirstiet par ūdeni bļodiņā.

6) MIERA PERIODS
Miera periods jūlijā ir faktors, kas veicina ziedēšanas ierosināšanos. Novāciet bļodiņu, pārtrauciet laistīšanu un mēslošanu. Pietiks ar vienu vai pāris lietusgāzēm, ko augs šajā laikā saņems dabiskā ceļā. Un, ja ir biežas lietavas, palieciet augu zem kāda jumtiņa, lai nodrošinātu miera periodu.

Ja cimbīdiju audzēšanas metode, ko jūs izmantojat, atšķiras no tās, kuru šeit piedāvāju, un jums izdodas sasniegt labus rezultātus, neko nemainiet. Ja dzīvojat dzīvoklī un jums nav iespēju nodrošināt minimālos ziedēšanas ierosināšanas apstākļus (gaismu, vēsumu un citus), jums būs grūti panākt ziedēšanu, taču nebēdājiet – cimbīdijas lapas vien jau ir ko vērtas, tās ir krāšņākas nekā daudziem citiem zaļajiem telpaugiem.

Informācijas avots: žurnāls L`ORCHIDEE

Tā izskatās jauns ziedkāts,

bet šādi - jau nedaudz paaudzies

Un ziedoša cimbīdija

Par cimbīdiju kopšanu: šeit, par orhideju mēslošanu: te.

Tālāk >

Orhideju tabula

Mēslošana

Pieredze

Problēmas

Orhidārijs

Hidrokultūra

Blogs "Dienā"