ONCIDOPŠI jeb BURRAGEARAS
Oncidopsis (Burrageara) Nelly Isler & Stephan Isler
Lai apskatītu fotogrāfijas PC: neklikšķinot novietojiet virs tām kursoru; Android: pieskarieties ar pirkstu bildei.
Agrāk burrageara skaitījās četru orhideju sugu (precīzāk - divu starpģinšu hibrīdu) hibrīds: Odontioda (Odontoglossum+Cochlioda) + Miltonidium (Miltonia+Oncidium). Taču nomenklatūras reformā tikusi "izreformēta" odontoglosu ģints, tāpēc mainījies arī šo hibrīdu nosaukums. Mēs gan vēl pa vecam dēvējam tās par burragearām.
Mūsu pirmā burrageara (Burrageara Stephan Isler) gāja bojā pēc neveiksmīgas pārstādīšanas. 2007. gada martā no Francijas pārvedām citu (Burrageara Nelly Isler). Reisā Parīze-Rīga, pateicoties atsaucīgajām stjuartēm, orhideja lidoja kā pilntiesīgs pasažieris - uz blakus sēdekļa, piesprādzēta ar drošības jostu. Skaistule! Četrreiz kuplāka par Latvijā nopērkamajām sugasmāsām. Beidza ziedēt aprīļa beigās, jūlija beigās pārstādījām hidrokultūrā, jau augustā sāka veidoties jauns ziedkāts un septembrī - ziedēšana! Un kas par smaržu!!! Pēc kaut kādām saldām, taču asām garšvielām...
2009. gada jūlijā tepat Latvijā kādā veikalā pamanījām mūsu zudušo Stephan Isler, un tagad mums ir gan Nellija, gan Stefans :)
Tā kā pēdējā laikā burragearas ir Latvijā kļuvušas ļoti populāras, te būs informācija, ko esam ievākuši par to kopšanu:
Mīl vēsumu (taču ne jau aukstās Latvijas ziemas, protams...), ideāli turēt pavēsā telpā vai ziemas dārzā, 10-25 grādos visu gadu, lai nakts temperatūra būtu par 5-10 grādiem zemāka nekā dienas. Nevar ciest pārkurinātas telpas ar sausu gaisu. Nemīl temperatūru, kas zemāka par 5 vai augstāka par 27. Necieš caurvēju, taču mīl gaisa cirkulāciju gar saknēm. Var ievietot podiņu dekoratīvajā podā bez cauruma, bet tam jābūt pietiekami platam, lai gaiss varētu cirkulēt. Nepatīk tumšas vietas. No oktobra līdz martam var atrasties tiešā saulē. Vasarā var izilkt ārā, paēnā. Pārējā laikā - pie gaiša loga. Laista regulāri, visu gadu puslīdz vienmērīgi, tikai aktīvas augšanas periodā (vasarā) - nedaudz vairāk. Miera perioda nav, vai arī tas ir ļoti īss uzreiz pēc ziedēšanas. Kad nozied un ziedkāts nokalst, to nogriež līdz pašai apakšai. Pie noziedējušā tuberīdija sāk augt viens vai vairāki jauni dzinumi. Zied 1-2 reizes gadā. Jaunie ziedkāti veidojas starp attiecīgā gada tuberīdiju lapām. Mitrums ir ļoti svarīgs. Ja tā pietrūkst, sāk "plisēties" lapas, it sevišķi šķirnei Nelly Isler (tas gan, par laimi, nenozīmē, ka šī neziedēs...). Taču, ja vien burrageara nav hidrokultūrā, nedrīkst atstāt saknes mirkt ūdenī - šādi burrageara var ātri aiziet uz labākiem orhideju laukiem. Hidrokultūrā burragearas abi jūtas
hidrokultūrā. Pērkot labāk izvēlēties pēc iespējas kuplāku ceru. Saknītes sīkas un smalkas un starp tām mēdz būt... sfagnu sūnas kumšķis.